Bumerang - Yazarkafe

14 Mayıs 2018 Pazartesi

Fizik Yasaları Üzerine

Fizik Yasaları Üzerine

Bilim dünyası içinde olmayanlar aksini düşünse de, tahmin yapmak bilimselliğe ters düşmez. Yıllar önce bir insanla uçan daireler hakkında bir sohbetim oldu. Ben 'bilimsel' olduğum için uçan daireler hakkında her şeyi biliyor olmalıydım (!) 'Uçan daireler olduğunu sanmıyorum' dedim. 
Richard Feynman

Karşımdaki, 'Uçan dairelerin varolması olanaksız mı? Olanaksız olduğunu kanıtlayabilir misiniz?' diye sordu. 'Hayır, olanaksız olduğunu kanıtlayamam; yalnız, olasılığı pek zayıf' dedim. Ancak, bilimsel olan yol budur. Bilimsel olmak sadece neyin olası, neyin daha az olası olduğunu söylemektir; her zaman olanaklı ve olanaksızı kanıtlamaya çalışmak değil. 

Ne kasdettiğimi belirtmek için ona şöyle diyebildim: 'Çevremde gördüğüm dünya konusunda bildiklerime dayanarak, uçan daireler hakkında haberlerin dünyasal zekanın bilinen irrasyonel özelliklerinden kaynaklanmış olmasının, dünya-ötesi zekanın bilinmeyen akılcılığından kaynaklanmasından daha olası olduğunu düşünüyorum.' Yalnızca daha olası o kadar. Bu iyi bir tahmindir. Her zaman, yanlış çıkarsa başka olanakları düşünmemiz gerektiğini akılda tutarak, en olası açıklamayı tahmin etmeye çalışırız.

(Richard Feynman / Fizik Yasaları Üzerine)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder