Varlığın Düşüncesi

Varlığın Düşüncesi

Zamanın içinde kaybolup giderken kimse bilemez tam olarak ne yapmak istediğinizi başlı başına asıl siz bilemezsiniz. Aslında herkes bilir de, bir siz bilmezsiniz ne yapmak istediğinizi. Herkes sizin adınıza karar verme yetkisine sahiptir.

Halbuki siz kendinizi bulmak isterken, başkaları sizin yerinize düşünür. Çünkü onlarda birer varlıktır, ve varlığın düşüncelerini kendileri tarafından doğduğunu ifade ederler. Peki ya kişi karar alırken neden bir başkasına sorma gereği duyar? O kişi kendine olan güven eksikliğinden mi ihtiyaç duyar yoksa bir destek mi lazım. Bazen kişi en doğruyu bilir de karşısındakinin onu en iyiye götüreceğini sanır. Bana soracak olursanız; düşünce kişiden kişiye değişir.

Size doğru gelen bir başkasına yanlış gelebilir aynı şekilde size yanlış gelen karşıdaki insana doğru gelebilir. Demek istediğim şu ki; düşünce aktarılırken sürekli değişir, kişi tam olarak ne söylemek istediğini ifade edemez. İfade etmek istese bile bunu tam olarak açığa çıkaramaz. Eğer kişi var olduğunun farkına varırsa, düşünceleri ve fikirleriyle yoğrulma zamanına geçer. Biliyoruz ki, bu biraz zaman alabilir. Mesela sen elmayı seviyorsun diye elma seni sevmek zorunda değildir. Çünkü o elma senin için doğru değildir. Her zaman her şey karşılıklı değildir. Her şeyin bir bahanesi vardır, fakat bu bahaneler bazen kişiyi derin düşüncelere itebilir. Düşünce derindir, fikir vardır. Fikir varlıktan gelmiştir, varlıksa insandır. İnsan varsa fikirde vardır, düşüncede. Düşünmek fikirden gelirse, kişi neden varlığını yitirsin. Düşünen ben isem, buna kim dur diyebilir.

Büşra ŞAHİNAL

Bir Cevap Yazın