Mandela Etkisiyle Haritaların Ne İlgisi Var?

Mandela Etkisiyle Haritaların Ne İlgisi Var?

Bugün sizlerle haritalar hakkında konuşacağız. Haritaları neden değiştirmeliyiz, hiç düşündünüz mü? Bu ne? İstek konu mu? Mandela etkisini anlatır mısınız? 
Bu kanalda genelde “istek video” almıyorum ama “Mandela Etkisi” hakkında o kadar çok mesaj geldi ki konuya kayıtsız kalamadım. Öncelikle “Mandela Etkisi” nedir, bunu anlayalım.
Monopoly oyununun üzerindeki maskotun gözünde bir monokl tek gözlük merceği var mıydı, yok muydu? Peki ya Mickey Mouse’un pantolon askısı? Volkswagen’in logosundaki V ve W harfleri birleşik mi değil mi? 
Mandela etkisini internette araştırdığınızda bu ve buna benzer 15-20 tane çarpıcı örnekle karşılaşıyorsunuz. Doğru hatırladığınızı zannettiğiniz ama gerçekte farklı olan örnekler. Peki ya bu etkiye neden “Mandela” denmiş?
Nelson Mandela 80’li yıllarda tutsak olduğu Güney Afrika’daki hapishanede ölmemiş miydi? “Evet doğru, hatta öldükten sonra meydana gelen olayları daha dün gibi hatırlıyorum, televizyonda gösterilen cenazesini, bazı şehirlerde çıkan olayları, dul kalan eşinin yaptığı yürek burkan konuşmayı…” diyen bir yazar var. Oysa Mandela -toprağı bol olsun- daha 3 yıl önce 2013’de vefat etti. Yoksa hepimizin içine girmek üzere olduğu gizemli bir tavşan deliği mi var karşımızda?
Ya da içine bir delinin taş attığı devasa bir cehalet kuyusu. Ama nasıl olur? Ben de öyle hatırlıyorum. Mandela’nın ölümünü değil belki ama şuna ne demeli? Star Wars’da “Luke, I’m your father!” repliği hiç söylenmemiş. “No, I’m your father!” 
Yani Mandela etkisiyle ilgili verilen örneklerde sadece bir kaç kişi değil, pek çok insan aynı yanlışı hatırlıyor. Bu kadar çok insan bir şeyleri yanlış hatırlıyor olabilir mi? Bu fenomeni nasıl açıklayabiliriz?
Paralel evrenler. Neredeyse tümüyle birbirine benzeyen ancak küçük ayrıntılarla birbirinden farklılaşan bu evrenler çakışınca ortaya böyle anomaliler çıkıyor. Teorilerden biri bu. Diğeriyse tahmin edebileceğiniz gibi zamanda yolculuk. Geçmişe giden birisi olayların akışını değiştirdi ve bunun sonucunda olaylar daha farklı gelişti. Ama bir kısmımız alternatif tarihi hatırlamaya devam ediyor.
Bu kadar eğlence yeter! Paralel evrenler ya da zamanda yolculuk gibi konular bir gün gerçekten ispat edilebilir ama bu konuyu başka bir şekilde üstelik çok daha kolaylıkla izah edebiliriz.
Şimdi sıkıcı gerçeklerden bahsedelim. Korsakov adında Rus bir bilim insanı 19. Yüzyılın sonlarında bir sendroma adını verdi: Korsakov Sendromu. Olmamış olayları sanki olmuş gibi hatırlayan insanların bu psikoza yakalandığı söylenir. Psikolojide bu fenomenle ilgili komple bir kategori var: konfabülasyon. Gerçekmiş gibi anlatılan asılsız şey! Yanlış anlaşılmasın, böyle hatırladığını söyleyen kişiler yalan söylemiyor, gerçekten de öyle hatırlıyor. Yani hafızamız tıpkı duyu organlarımız gibi… Bizi yanıltabilir. Hatta hafıza aşılama tekniğiyle hayali anı sendromu bile oluşturulabilir.
Bunu ispat etmek için yapılan bir çalışma var: “Alışveriş merkezinde kaybolma” deneyi. Bu deneyi siz de kendi ailenizle evinizde yapabilirsiniz. Geçmişte yaşadığınız 4 anıyı yazın ve ailenizden bu anılara ilişkin hatırladıkları şeyleri 1 hafta boyunca not etmelerini isteyin. Anıların üçü gerçek olsun. Dördüncü anıyı uydurun. Mesela kardeşinizin küçükken alışveriş merkezinde kaybolması gibi bir hikaye. Hani sonrasında yaşlı bir amca onu bulup getirmişti. Bu deney yapıldığında aile bireyleri sadece gerçek anılara değil sahte anıya da bazı ayrıntıları ekliyorlar. Alışveriş merkezinde yaşadıkları başka anılarla sizin söylediğiniz konuyu birleştiriyorlar. Yani bildiğiniz uyduruyorlar. Ya da bazı şeyleri unuttuklarını unutuyorlar.
Belki de hepimiz Matrix gibi bir simülasyonda yaşıyoruz ve tüm bunlar yazılımdaki küçük hatalar… 
Bilimsel çalışmalar gösteriyor ki insanlara yaşamış olabilecekleri bir konuda yanlış bilgi aktardığınız zaman onların anılarını çarpıtabilir, bozabilir veya değiştirebilirsiniz. 

Barış Özcan


Kaynak: http://barisozcan.com/mandela-etkisiyle-haritalarin-ne-ilgisi-var/

Bir Cevap Yazın