Edi’Son mu ? Yoksa Tesla’mı ?

Edi’Son mu ? Yoksa Tesla’mı ?
Senelerdir önde gelen buluşlarıyla insanların hayatlarına büyük katkılar sağlamış iki popüler bilim adamı. Popüler olan bilim mi? Onlar mı? Buluşlar mı? Yoksa buluşlar mı onları göz önüne getiriyor?

Cevap belli; yine ortada bir fikir ve fikirden çıkan sonsuz başarılar. Peki ya kim başarılı ? Aslında iki dahi adamın, insan hayatını olumlu yönde değiştirmiş buluşları. Nasıl oluyorda kafa kafaya veren adamlar büyük işler başarırken neden daha sonra bir rekabet başlıyor, hiç düşündünüz mü? Fikir değerlendirmemek. Kendini sünger gibi gören Edison başkalarının fikirlerini kullanmayı zekilik sanmasından ötürüdür. Biliyoruz ki, biz
değerlendirmezsek başkaları değerlendirir. Bu çatışma da bundan dolayıdır. Bana göre, bu ‘hayatın bize elindekiler yetmiyorsa bir başkasının senden çalması en doğal hakkı’ demesi gibi. Konuya Edison’dan yaklaşırsam eğer, Tesla, elinde malzemen yoksa fikri bana ver! Birinci planda olmak duygusunu hissettirdi bana. Sonuç olarak insanın doğasında var, başarmasa bile başarmış olarak göz önünde olmak. Diğer bir yandan konuya Tesla tarafından bakarsam; buldum, bildim ama yinede Edison. Arka planda olmayı tercih etmek belkide korkaklık. Bunu kimse bilemez adı yeni yeni duyulan Tesla hayata geçirememiş olduğu yediyüzden fazla projesiyle belkide bilim dünyasında büyük patlama başlatacaktı! Ama olmadı. Onun bu sessizliği bizim sesimiz olacak. Çünkü hala Edi’son , Tesla ilk!

Bir Cevap Yazın