“Hareket mikroskobu” ile tanışın

“Hareket mikroskobu” ile tanışın, çıplak gözle görülmesi imkansız olan hareket ve renklerdeki küçük değişiklikler vurgulayan bir video işleme aracı. Vİdeo araştırmacısı Miceal Rubinstein bize kısa bir filmden alınan kişinin kalp atışını ve nabzını nasıl takip edebildiğini gösteren hayret verici bir klipten sonra video gösteriyor.

Devamını oku…

Mandela Etkisiyle Haritaların Ne İlgisi Var?

Mandela Etkisiyle Haritaların Ne İlgisi Var?

Bugün sizlerle haritalar hakkında konuşacağız. Haritaları neden değiştirmeliyiz, hiç düşündünüz mü? Bu ne? İstek konu mu? Mandela etkisini anlatır mısınız? 
Bu kanalda genelde “istek video” almıyorum ama “Mandela Etkisi” hakkında o kadar çok mesaj geldi ki konuya kayıtsız kalamadım. Öncelikle “Mandela Etkisi” nedir, bunu anlayalım.

Devamını oku…

Teknoloji bizi ölümsüzleştirecek mi?

Teknoloji bizi ölümsüzleştirecek mi?

Ölümsüzlük! Hayatta en çok istediğimiz şey. Aradaki ilişkiyi ve çelişkiyi fark ettiniz mi? Dinlediğimiz hikayelerden anladığımız kadarıyla insanlık var olduğu müddetçe insan da hep var olmak istemiş. Ab-ı hayat, hayat suyu ya da bengi su kavramını bir düşünün. Hemen her kültürde var bu. Fountain of youth. İçenlere sonsuz bir hayat veriyor. Efsanelerde bu suyun “Zulmet” diye tanımlanan karanlık ve bilinmeyen bir dünyada gizli olduğu söyleniyor.

Devamını oku…

Teknoloji mi, O da Ne?

Teknoloji mi, O da Ne?

Teknoloji inanılmaz bir hızda ilerliyor ve çoğunuzun buna ayak uydurmakta güçlük çektiğini duyar gibiyim. Geçmişten günümüze o kadar çok şey değişti ki bu günlere nasıl geldiğimizi sürekli irdeliyorum daha düne kadar ailelerimizin bize vermeye kıyamadığı o büyük telefonlar, bilgisayarlar ve oyun aletleri şuan resmen elimiz de bir oyuncaktan ibaret. Peki ya bu gelişen teknolojiye dur mu denmeli yoksa daha da ilerisini görmelimiyiz?

Devamını oku…